Ekotechnologie Cieplne

Opis kierunku:

Kształcenie na kierunku Ekotechnologie Cieplne ma charakter interdyscyplinarny, przekazuje wiedzę niezbędną we wszystkich gałęziach przemysłu, a szczególnie w energetyce. Po ukończeniu studiów absolwent będzie potrafił samodzielnie projektować instalacje przemysłowe i sanitarne, wykonywać prawidłową ocenę efektywności energetycznej budynków, a także poszerzy wiedzę na temat odnawialnych źródeł energii oraz zrównoważonego rozwoju. Program studiów został opracowany we współpracy z Małopolską Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie. Absolwenci studiów II stopnia kierunku Ekotechnologie Cieplne, którzy ukończyli studia I stopnia na kierunku Inżynieria Procesów Przemysłowych (kierunek prowadzony przez Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej) oraz specjalności: Energetyka, Inżynieria Środowiska, Inżynieria Naftowa lub Gazownicza, Wiertnictwo Nafty i Gazu, mogą ubiegać się o uprawnienia w specjalności instalacyjnej w zakresie instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych bez ograniczeń do projektowania i kierowania robotami budowlanymi.

 

Branżowa współpraca związana z późniejszym zatrudnieniem:

Program studiów został opracowany we współpracy z Małopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie i wychodzi naprzeciw obserwowanym potrzebom otoczenia społeczno‑gospodarczego i rynku pracy. Zgodnie z zawartą umową absolwenci kierunku Ekotechnologie Cieplne mogą rozpocząć procedurę uzyskania uprawnień w specjalnościach instalacyjnych w nieograniczonym zakresie.

 

Dlaczego warto?

Wybór odpowiedniego kierunku studiów jest niezwykle trudny i ważny dla przyszłych specjalistów, którzy wiążą swoją przyszłość zawodową z instalacjami przemysłowymi. Studia na kierunku Ekotechnologie Cieplne, poza szeroką wiedzą oferują także umiejętności praktyczne, niezbędne by stać się specjalistą w zakresie instalacji przemysłowych. Program studiów zawiera przedmioty obowiązkowe realizowane na pierwszym semestrze, które stanowią podstawę do dalszego pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności instalacji przemysłowych. Na drugim semestrze studiów dominują grupy przedmiotów wybieralnych. Pozwala to na kształtowanie indywidualnej ścieżki kształcenia, zakończonej pracą dyplomową na trzecim semestrze studiów. Dodatkowo, przedmioty z bloku humanistycznego pozwalają zdobyć umiejętności „miękkie”. Ostatni semestr studiów zawiera przedmiot przygotowujący do rozpoczęcia procedury uzyskania uprawnień budowlanych.

Warto również zaznaczyć, iż firmy z branży instalacyjnej i konsultingowe, instytucje rządowe, organizacje pozarządowe poszukują wykwalifikowanych ekspertów, którzy posiadają niezbędną wiedzę.

 

Profil absolwenta

Absolwent kierunku Ekotechnologie Cieplne jest doskonale przygotowany do wykorzystania swojej wiedzy we wszystkich gałęziach przemysłu, ze szczególnym ukierunkowaniem na instalacje sanitarne, energetykę, odnawialne źródła energii oraz cykl życia produktu. Może również podjąć pracę w biurach lub firmach związanych z projektowaniem, modelowaniem, budową i eksploatacją urządzeń cieplnych. Ukończenie tego kierunku pozwala na uzyskanie wiedzy wymaganej do rozpoczęcia procedury uzyskiwania uprawnień budowlanych w zakresie instalacji sanitarnych.

  • Będzie miał możliwość przystąpienia do procedury uzyskiwania uprawnień budowlanych w zakresie instalacji sanitarnych,
  • Będzie potrafił projektować instalacje przemysłowe i sanitarne,
  • Będzie potrafił wykonywać prawidłową ocenę efektywności energetycznej budynków.

Perspektywy zawodowe

Absolwenci mają szerokie perspektywy zatrudnienia i mogą znaleźć pracę na różnych stanowiskach. Studia na kierunku Ekotechnologie Cieplne zapewniają przygotowanie do prowadzania samodzielnych prac projektowych oraz kierowania pracami z zakresu instalacji przemysłowych i sanitarnych. W programie studiów uwzględniono przedmioty związane z oceną efektywności energetycznej budynków, wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii oraz komputerowym wspomaganiem projektowania instalacji sanitarnych, zmierzających do rozwiązań minimalizujących zużycie energii oraz wykorzystania jej niekonwencjonalnych źródeł. Absolwenci kierunku mogą również znaleźć zatrudnienie w firmach z branży instalacyjnej. Są przygotowani do pełnienia funkcji kierowniczych w urzędach związanych z zagadnieniami energetyki instalacji sanitarnych. Mogą rozwijać swoją karierę przez prowadzenie firmy konsultingowej lub prowadzić pracę naukową na uczelni lub w laboratoriach badawczych.

Miejsca pracy:

  • Projektowanie w zakresie sieci i instalacji cieplnych, sieci i instalacji wentylacyjnych, sieci i instalacji gazowych, sieci i instalacji wodociągowych oraz kanalizacyjnych w obiektach budowlanych
  • Sporządzanie certyfikatów energetycznych oraz Audytów energetycznych
  • Kierowanie i nadzór nad robotami budowlanymi w zakresie sieci i instalacji cieplnych, sieci i instalacje wentylacyjnych sieci i instalacji gazowych, sieci i instalacji wodociągowych oraz kanalizacyjnych
  • Pełnienie funkcji kierowniczych w urzędach związanych z zagadnieniami energetyki instalacji sanitarnych